Ministerstwo Finansów zapowiada istotne zmiany w zakresie raportowania schematów podatkowych (MDR), które mają na celu uproszczenie przepisów podatkowych oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców i doradców podatkowych. Zmiany te są odpowiedzią na dużą liczbę zgłoszeń schematów krajowych i obciążenie administracyjne związane z dotychczasowym systemem raportowania MDR. Zmiany mają również na celu dostosowanie polskiego systemu podatkowego do standardów unijnych.
1. Kluczowe Zmiany w Raportowaniu MDR
Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek raportowania schematów podatkowych transgranicznych i krajowych, co wiązało się z dużą liczbą zgłoszeń, z przewagą zgłoszeń schematów podatkowych krajowych. System raportowania MDR był zawiły, część regulacji poddano pod wątpliwość w wyroku TK z 2024 r.
Sam problem dostrzegło również Ministerstwo Finansów planując istotne zmiany:
- Zwolnienie z obowiązku raportowania krajowych schematów podatkowych: Raportowanie skupić się ma na schematach transgranicznych, które wiążą się z ryzykiem unikania opodatkowania między jurysdykcjami. Nowelizacja ma doprowadzić do zmniejszenia liczby zgłoszeń o około 70%.
- Nowe obowiązki dla doradców: Zmiany przewidują, że doradcy podatkowi, radcowie prawni i adwokaci, którzy świadczą usługi doradcze i którzy mają obowiązek dotyczący tajemnicy zawodowej, nie będą musieli zgłaszać schematów podatkowych bezpośrednio. Zamiast tego, będą zobowiązani poinformować swoich klientów o obowiązku zgłoszenia schematu, jeśli taki obowiązek występuje.
- Uproszczenie formularzy: Wprowadzenie raportowania MDR-3 raz w roku. Rezygnacja z raportowania w drodze składania formularza MDR-2. Formularz MDR-3 będzie mógł być podpisany przez pełnomocnika, co pozwoli na większą elastyczność i uproszcza formalizmy.
- Złagodzenie sankcji: Zgodnie z nowymi przepisami, kary za niedopełnienie obowiązków raportowych mają zostać obniżone. Zmiany te mają na celu zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorców i doradców, którzy w dobrej wierze nie spełnili wymogów wynikających z przepisów.
2. Przewidywany termin wdrożenia zmian
Zmiany w przepisach MDR są na etapie konsultacji i projekt ma zostać przedstawiony jeszcze w 2025 roku. Przedsiębiorcy oraz doradcy podatkowi powinni być gotowi do dostosowania swoich praktyk do nowych regulacji, które mają na celu uproszczenie procesów i zmniejszenie obciążeń raportowych.
3. Co zmiany oznaczają dla przedsiębiorców?
Zmniejszenie liczby zgłoszeń o 70%, która ma nastąpić w wyniku wdrożenia zmian i ograniczenie raportowania do transgranicznych schematów podatkowych pozwoli przedsiębiorcom uniknąć zbędnej biurokracji. Dodatkowo, uproszczenie formularzy MDR i możliwość podpisania raportu MDR-3 przez pełnomocnika znacząco ułatwi proces raportowania. Niemniej – po zmianach – ewentualne obowiązki raportowania będą ciążyły na podatnikach, a nie ich doradcach (do tej pory identyfikacja schematów podatkowych i składanie MDR-1 była dokonywana głównie przez doradców).
Jak finalnie zmiany w raportowaniu MDR będą wyglądać, trudno stwierdzić, zapowiedzi Ministerstwa Finansów napawają nadzieją, że zawiły system raportowy stanie się już niedługo bardziej przystępny i racjonalny.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące któregoś z punktów, skonsultuj się z nami przez formularz:
- „Konsultacja Wstępna”: https://ntaxhub.pl/kontakt/
Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny i chcesz być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera: